Niedawno rozmawialiśmy z mężem o lekturach dla chłopców i doszliśmy do wniosku, że coraz więcej wydawanych dziś książek dla starszych dzieci, to książki komiksowo-obrazkowe. Mam wrażenie, że kiedyś było inaczej. Przeczytane historie pobudzały naszą wyobraźnię zwykłymi bądź niezwykłymi przygodami, wzruszały nie zawsze łatwymi losami bohaterów, rozśmieszały zabawnymi sytuacjami, które autorzy opisywali w taki sposób, że nie można się było od nich oderwać. Obrazki czasem były, ale zawsze stanowiły tło (chyba że chodziło o tradycyjny komiks).

 

dwa lata wakacji (9 of 9)

 

Nie wiem, czy to dobrze, czy źle. Pewnie takie książki, jacy czytelnicy. Ale żeby poszerzyć nieco horyzonty naszych dzieci, a przy okazji oswajać je z klasyką, podsuwamy im czasem lektury naszego dzieciństwa – jak się okazuje, nawet te, które powstały wiele lat temu, wciąż mogą zachwycać i często wywierają o wiele większe wrażenie niż współczesne książki o komiksowej formie. A o ile bardziej pobudzają wyobraźnię, nie będę nawet pisać.

 

dwa lata wakacji (2 of 9)

 

Na tegoroczne wakacje chłopcy zabrali między innymi “Dwa lata wakacji” Julesa Verne’a – książkę, która powstała jeszcze w XIX wieku, ale przygody w niej opisane wciąż wywołują burze emocji. 

 

dwa lata wakacji (1 of 9)

 

Chłopcy bardzo lubią historie, w których dzieci uczą się same rozwiązywać problemy. Uwielbiają „Opowieści z Narnii” i „Harrego Pottera”. Dwa lata wakacji okazały się zatem strzałem w dziesiątkę. Przez całą drogę opowiadali o przygodach bohaterów, którzy sami, zupełnie bez pomocy dorosłych, musieli radzić sobie na bezludnej wyspie.

 

dwa lata wakacji (6 of 9)

 

Jedyny minus jest taki, że książka nie wróciła w całości – pod tym względem w podróży lepiej sprawdzają się nowe wydania, a nie edycje, które pamiętają jeszcze czasy naszych rodziców, choć te mają tak cudowny klimat, że trudno się im oprzeć. A do tego pachną przygodą i czytaniem w deszczowy dzień w domku na drzewie albo na starym strychu. Albo na zupełnie pustej plaży, na której przez chwilę można się poczuć jak na bezludnej wyspie.

 

dwa lata wakacji (4 of 9)

dwa lata wakacji (7 of 9)

dwa lata wakacji (8 of 9)

 

 

PODOBA CI SIĘ W MOIM INTERNETOWYM ŚWIECIE?

Jeśli tak i chcesz pomóc mi rozwijać ten blog i dać motywację, bym dalej snuła opowieści o miłości, radości i pięknie, oto w jaki sposób możesz to zrobić:

  • Zostaw po sobie ślad – skomentuj, napisz, co myślisz, a kiedy już mi zaufasz – opowiedz swoją historię
  • Poznajmy się lepiej – polub mój profil na Facebooku i zobacz, jak to wszystko wygląda od kuchni
  • Obserwuj mój profil na Instagramie – tam opowieści o miłości, radości i pięknie jest jeszcze więcej
  • Udostępniaj moje posty – nawet nie wiesz, jaką radość mi w ten sposób sprawisz :)

magdatomkowicz