Nie wyobrażam sobie zimy bez czapki. Bez ciepłej, wełnianej, dużej czapki, w której nie straszne będą mi spacery po lesie i w której nie będę wstydziła się wyjść do ludzi. Czapki wykonane z dobrej jakości materiałów, te ręcznie robione, te które najbardziej mi się podobają, są niestety drogie, co jest w pełni zrozumiałe, ale to właśnie ich cena skłoniła mnie do samodzielnego wykonania. Nie jest to trudne i nie zajmuje aż tak dużo czasu, więc nawet jeśli nie macie doświadczenia w robieniu na drutach (lub jesteście zbyt zabiegane, by zabrać się za wykonanie swetra czy nawet długiego szala), z tym projektem bez problemu sobie poradzicie. Moje czapki wciąż nie są idealne, ale podobno te ręcznie robione nie powinny być równiutkie jak maszynowe – i tym się pocieszam. Zresztą, najważniejsze, że mnie i moim małpkom się podobają, a nawet mąż przekonał się wreszcie do noszenia nakrycia głowy :)

 

Z góry zaznaczam, że jestem drucianym samoukiem, w dodatku początkującym – opisuję rzeczy, które mnie samej sprawiały jeszcze niedawno trudność.

 

Ile oczek nabrać na druty?

To pytanie często od Was dostaję. Trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Ilość oczek zależy od tego, jak duża ma być czapka oraz jaka jest grubość włóczki i rozmiar drutów. A także od tego, jaki wzór planujecie wykonać. Dla poniższych, bardzo prostych czapek, liczba oczek narzuconych na drut musi być podzielna przez 2, 3 lub 4 – w zależności od tego, jakim ściegiem je robimy (wszystko napiszę przy konkretnych przykładach) – jeśli robicie czapkę “na okrętkę”, na drutach na żyłce, nie potrzeba dodawać oczek brzegowych.

 

Jeśli chcecie mieć pewność, że czapka będzie miała właściwy rozmiar, najlepiej jest zrobić próbkę, czyli przerobić określoną liczbę oczek np. przez 10 rzędów i zobaczyć, ile ma centymetrów – na tej podstawie łatwo wyliczyć, ile oczek powinniśmy narzucić. Każdy robi na drutach ciut inaczej – jedni ciaśniej, inni luźniej, dlatego trudno jest podać uniwersalną liczbę oczek, nawet dla konkretnego wymiaru głowy i konkretnej włóczki.

 

 

Na przykład ta żółta czapka wykonana jest ze średniej grubości włóczki (użyłam tej o nazwie Nepal firmy Drops), dla której zalecany rozmiar drutów to 5 – i po takie właśnie sięgnęłam. Jest to czapka, którą zrobiłam dla mojego 8-letniego syna, więc jest średniej wielkości (nie chciałam, żeby była ciasna, bo Wiktor woli luźniejsze czapki). Na druty nabrałam 56 oczek. Dla Krzysia zrobiłam bardzo podobną czapkę, nabierając 60 oczek.

 

 

 

Czapka z grubej wełny, którą widzicie na zdjęciu, wykonana jest z włóczki, dla której zalecany rozmiar drutów to 15. Jest to włóczka The Wool od We Are Knitters. Użyłam drutów o rozmiarze 12, by splot był ciaśniejszy. Z kolei dla tej z cieńszej włóczki (Nepal, Drops), nabrałam 68 oczek – to czapka dla mnie i chciałam, by była luźniejsza. Dla mojego męża zrobiłam taką samą, bo miała mocniej przylegać do głowy.

 

 

Jakie druty?

Rozmiar drutów zależy oczywiście od grubości wełny. Oraz od tego, jak ciasny ma być splot. Dla grubych, ciepłych czapek na mrozy wybieram druty o kilka rozmiarów mniejsze niż zalecane, ale to oczywiście moje osobiste preferencje.

 

Do robienia czapek idealne są druty na żyłce – nie musimy wówczas zszywać czapki (coś, czego najbardziej w robieniu na drutach nie lubię :)). Długość żyłki nie ma tak naprawdę znaczenia, jeśli znamy technikę “magic loop”, ale sama używam drutów na krótkiej żyłce (40 cm) i tak mi jest najwygodniej.

 

Oczywiście możemy również użyć drutów tradycyjnych (moja gruba czapka jest szyta).  

 

 

 

Druty z żyłką – jak to działa?

Drutów z żyłką możemy używać na dwa sposoby – przerabiając oczka od prawej do lewej, jak w przypadku drutów tradycyjnych oraz do robienia “na okrętkę” lub używając techniki “magic loop”. O tej ostatniej nie będę dziś pisać, skupię się na tym, jak zrobić czapkę bezszwową, metodą dookoła (nie jest to fachowa nazwa :)).

 

Kiedy już nabierzemy oczka na drut, bierzemy go do prawej ręki, tak, żeby włóczka z kłębka była gotowa do przerabiania. Następnie trzeba „rozciągnąć” naszą robótkę – ostatnie (czyli pierwsze) oczko musi znaleźć się na końcu drugiego drutu, który bierzemy do lewej ręki – będziemy przerabiać oczka tak, jakbyśmy byli w trakcie robótki, a nie na początku rzędu – i tak jest przez cały czas, co bardzo ułatwia wykonanie całości. Jeśli mamy za dużo żyłki, można jej niepotrzebny fragment „wyciągnąć” pomiędzy oczkami.

 

Pierwszy rząd jest zawsze najtrudniejszy do przerobienia i nie wygląda najłatwiej, ale tym nie trzeba się przejmować. Jeśli robicie na żyłce, warto zaznaczyć początek robótki znacznikiem, który nakładamy na drut za pierwszym oczkiem i po każdym okrążeniu przekładamy – ja używam w tym celu starego, gładkiego pierścionka :)

 

 

 

Jak przerabiać kolejne rzędy?

Czapki, które widzicie na zdjęciach zrobione są ściegiem ściągaczowym. Żółta czapka to ścieg podwójny – 2 oczka prawe i dwa lewe i tak cały czas prawie do końca robótki (ważne jest to, by prawe oczka były nad prawymi, lewe nad lewymi – czyli trzeba przerabiać tak, jak włóczka schodzi z drutu – w TYM poście podawałam linki do filmików dla początkujących). Przy tego typu ściegu liczba oczek narzuconych na drut musi być podzielna przez 4.

 

Gruba czapka również składa się z naprzemiennych rzędów prawych i lewych, tyle że przerabiałam dwa oczka lewe na jeden prawy (prawe, lewe, lewe, prawe, lewe, lewe, prawe, lewe, lewe itd.). Liczba oczek jest podzielna przez 3.

 

Można też przerabiać oczka zwykłym ściągaczem – 1 oczko prawe, jedno oczko lewe, ale dwa poprzednie sposoby uważam za wygodniejsze na etapie zwężania czapki.

 

 

Jak odejmować oczka, by czapka ładnie układała się na czubku

Czapkę zaczynamy zwężać trzy rzędy od końca (ilość rzędów zależy od tego, jak dużej czapki potrzebujemy, ja nigdy nie liczę – dodatkowa zaleta tego projektu :)). Kiedy czapka ma już odpowiednią długość, zaczynamy odejmować oczka, przerabiając razem po dwa oczka lewe, oczka prawe przerabiamy jak do tej pory (trzeci rząd od końca). W przedostatnim rzędzie przerabiamy normalnie pierwsze oczko prawe, a drugie prawe z lewym przerabiamy razem. W ostatnim rzędzie przerabiamy razem po dwa oczka prawe (czyli pierwsze pojedyncze i drugie, powstałe z jednego prawego i jednego lewego).

 

 

Jak zakończyć

Jeśli robimy “dookoła”, wystarczy nawlec końcówkę włóczki na igłę dziewiarską i przeciągnąć ją przez schodzące z drutu oczka, a następnie mocno zacisnąć, przewlec na drugą stronę i zakończyć robótkę.

 

W przypadku czapki robionej na drutach tradycyjnych, trzeba ją jeszcze zszyć, dlatego warto na końcu zostawić dłuższy kawałek włóczki, którym to zrobimy.

 

I tyle. Żadnej większej filozofii w tym nie ma, ale kto marzy o wełnianej czapie, a nie chce wydawać na nią setek złotych (a wydaje mu się, że trudno jest ją samodzielnie wykonać), na pewno odczuje ogromną satysfakcję, kiedy udowodni sobie, że da radę. Mnie wciąż zadziwia, że jestem w stanie wyczarować z wełny to, co chcę. I chyba nie przestanie mnie to nigdy cieszyć. A czyż nie o to w robieniu na drutach chodzi?